Sztandar
Poczet sztandarowy w holu głównym szkoły

(...) Zadaniem szkoły jest także wychowanie ucznia w szacunku do symboli narodowych.
       Symbole narodowe zawsze były i powinny być cenione przez naród. Pod symbolami jednoczyli się w najtrudniejszych chwilach dla państwa i narodu nasi praojcowie.
       Symbole wyrażały niezłomność narodu, hart jego ducha i wolę zwycięstwa. Krzepiły serca, budziły nadzieję i dodawały otuchy. Za nie i w ich imieniu oddawali często to, co najważniejsze dla człowieka - własne życie.
       Najważniejszymi symbolami dal każdego państwa są: godło państwowe, barwy narodowe, hymn państwowy i sztandar. Symbole te od początku pastwa polskiego po dzień dzisiejszy były i są świadectwem istnienia narodu i państwa. W całej naszej historii były dla każdego Polaka relikwią, przemawiały do uczuć patriotycznych i obywatelskich pobudzały do działania w imię wspólnej sprawy narodowej. Przyczyniały się w sposób zasadniczy do umacniania wewnętrznej integracji narodu polskiego, wiązały z ziemię ojczystą tych, których burze dziejowe rzuciły poza granice naszego państwa. Symbole te były dla nich często jedynym łącznikiem z ojczyzną. W dniach tragedii dziejowych przechowywane z największym poświęceniem spełniały wielką rolę integrując wokół celu jakim była niepodległość.
W historii myśli ludzkiej, w życiu społecznym symbole zastępują określone pojęcia, służą do zwięzłego ujmowania pewnych faktów i zdarzeń. Symbole państwa polskiego reprezentują jego niezawisły byt polityczny, świadczą o zajmowanym przez nie miejscu na ziemi. Przyczyniają się do umacniania więzi narodowych i społecznych, łączą rodaków w kraju i poza jego granicami. Są łącznikiem wywoławczym wszystkich Polaków.
       W dziejach naszych symboli mieszczą się wszakże karty szczególne - obfitują w chwile podniosłe i pełne tragedii, nacechowane są bohaterstwem wielu pokoleń Polaków, goryczą porażek i radością zwycięstw.
Najstarszym z naszych symboli narodowych jest godło, znak herbowy. Jest nim wizerunek orła białego na czerwonym polu.
Drugim, chronologicznie rzecz biorąc symbolem naszego państwa są barwy: biała i czerwona. Na fladze przybierają one postać dwóch pasów poziomych, równej szerokości, z których górny jest biały, dolny zaś czerwony.
Następnym symbolem jest hymn. Hymn nasz, mimo iż narodził się w epoce nowożytnej, poprzedzony był wcześniejszymi pieśniami narodowymi o charakterze hymnów.
       Znakiem, który od zarania naszych dziejów stanowi symbol jedności, wierności i honoru jest sztandar. Stanowił jak i stanowi on funkcję znaku rozpoznawczego, znaku przynależności do jednej "rodziny", w naszym przypadku do rodziny szkolnej. Początki sztandaru jako znaku znajdziemy w wojsku. Sztandary wojskowe - zwane pierwotnie chorągwiami wywodzą się ze starożytności. W czasach walki chorągiew była zawsze rozwinięta i otaczana doborowymi żołnierzami, którzy stanowili jej obronę. Chorągiew była otaczaną największą czcią i traktowano ją jako najdroższą relikwię. Przed chorągwią oddawano honory i na nią składano żołnierską przysięgę.
Sztandar, który dzisiaj otrzymamy, będzie wymagał od nas jeszcze większego szacunku, szacunek ten będziemy wyrażali solidna nauką i wzorowym zachowaniem. Będzie on nas jednoczył wokół wspólnego celu jakim jest umiłowanie ojczyzny, rzetelna dla niej praca. Poprzez szacunek dla sztandaru będziemy wyrażali szacunek dla naszego Patrona...

(fragment wystąpienia dyrektora z okazji wręczenia sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo Sułoszowej 16 V 1996 r.)

Terminarz wydarzeń szkoły

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun